Gastrofibroskopické vyšetrenie

Gastrofibroskopia je endoskopické vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika. Vykonáva sa pomocou ohybnej tenkej hadičky, ktorá optickými vláknami prevádzaja obraz na monitor. Vyšetrujúci lekár tak môže dôkladne vyšetriť sliznicu týchto orgánov.

Samotné vyšetrenie trvá priemerne 2-10 minút. Ak je potrebné odobrať vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie alebo vykonať drobný zákrok, vyšetrenie môže trvať o niečo dlhšie.

Hlavnými indikáciami na vyšetrenia sú bolesti v hornej časti brucha (epigastrium), pálenie záhy (pyróza), opakované vracanie žalúdočného obsahu alebo sťažené prehĺtanie, podozrenie na krvácanie z hornej časti tráviaceho traktu (vracanie krvi, čierna stolica) a rovnako pri pátraní po príčine anémie (chudokrvnosť).

 

Príprava na vyšetrenie

Pacient musí prísť na vyšetrenie nalačno. Nemal by nič jesť ani piť minimálne 6 hodín, najlepšie však od večere predchádzajúceho dňa. Pred vyšetrením je potrebné upozorniť lekára na pravidelne užívané lieky. Dôležité sú najmä lieky na riedenie krvi, cukrovku, vysoký tlak atď. Pacient musí takisto lekára upozorniť naprípadné alergie na lieky.

K vyšetreniu je nutné si priniesť výsledky krvného obrazu a hemokoagulačných parametrov nie staršie ako 7 dní pre prípad odberu vzoriek sliznice počas vyšetrenia. Pred vyšetrením je rovnako potrebné z úst odstrániť snímateľnú zubnú protézu.

 

Priebeh vyšetrenia

Pred zavedením prístroja sa hrdlo znecitliví sprejom s obsahom lokálneho anestetika. Gastrofibroskopia sa vykonáva v polohe na ľavom boku. Do úst medzi zuby sa vloží ochranný plastový náustok. Na začiatku vyšetrenia je najdôležitejšia spolupráca s lekárom. Keď sa zavádza prístroj cez hltan do pažeráka, lekár môže dať pacientovi pokyn aby aktívne niekoľkokrát prehltol prístroj „ako špagetu“.

 

gastroskopia-crohnika

 

 

Vyšetrenie trvá priemerne 2-10 minút a nie je bolestivé.  Počas samotného vyšetrenia je možné stanoviť rôzne abnormálne nálezy ako sú napríklad zápal, vred, výrastky sliznice (polypy) alebo nádorové ochorenia. Vyšetrenie môže slúžiť aj na ošetrenie krvácania, odstránenie malých výrastkov, zavedenie sondy na výživu pacienta do hornej časti tenkého čreva a mnohé ďalšie.  Pri vyšetrení môže vyšetrujúci lekár  odobrať z postihnutého miesta drobnú vzorku tkaniva sliznice na histologické vyšetrenie. Takýto odber ani iné zákroky na sliznici pacient vôbec necíti.

Po výkone by pacient nemal jesť ani piť dovtedy kým neustúpi pocit znecitlivenia hrdla. To zvyčajne prejde po 1-2 hodinách od vyšetrenia. Prijímať tekutiny alebo potravu so znecitliveným hrdlom je rizikové, pretože proces prehĺtania je utlmený a hrozí vdýchnutie potravy (aspirácia)

 

Komplikácie vyšetrenia

Gastrofibroskopia je bezpečné a rutinne vykonávané vyšetrenie. Veľmi zriedkavo sa môžu vyskytnúť komplikácia sú je podráždenie a poranenie sliznice vyšetrenej časti tráviaceho traktu, krvácanie po odstránení polypov alebo odobratí vzoriek, alergická reakcia na podané liečivo alebo poruchy srdcového rytmu.

Pri bolestiach brucha, vracaní, krvácaní a prekolapsovom stave v tesnej nadväznosti na vyšetrenie je preto nutné čím skôr vyhľadať lekára.

 

Niektoré nálezy pri gastroskopii a ich význam

 

Refluxná ezofagitída

Gastroezofageálny reflux znamená návrat žalúdočných štiav a natrávenej potravy späť do pažeráka pri nedostatočnom dovieraní pažerákového zvierača. Tento patologický reflux vedie následne k zápalu sliznice  pažeráka (ezofagitída) a je jednou z možných príčin krvácania hornej časti tráviacej trubice.

 

Hiátová hernia

Hiátová hernia znamená vysunutie pažeráka a hornej časti žalúdka z brušnej dutiny smerom nahor do dutiny hrudnej cez otvor v bránici.

 

Mallory-Weissov syndróm

Malloryho – Weissov syndróm je stav, keď na sliznici pažeráka vzniknú trhliny alebo zárezy z dôvodu nadmerného zvracania. Medzi rizikové faktory vedúce k nadmernému vracaniu patrí alkoholizmus, tehotenstvo, bulímia.

 

Žalúdočný alebo dvanástnikový vred

Vredová choroba je pomerne časté ochorenie. Ide o ostro ohraničené miesta porušenej sliznice, podslizničného väziva a svalovej vrstvy žalúdka. Dominantným príznakom vredovej choroby je bolesť v oblasti nadbruška. Ďalšími príznakmi sú nechutenstvo, grganie, úbytok váhy či zvracanie. Komplikácie predstavuje preniknutie vredu skrz stenu na ostatné priľahlé orgány, hlavne pečeň a slezinu alebo krvácanie do dutiny brušnej v dôsledku poškodenia veľkých artérií.  Nepriaznivý vplyv na vznik vredov má fajčenie, nadmerné pitie alkoholu a tiež psychické vplyvy ako únava, depresia a stres.

 

Crohnova choroba hornej časti tráviaceho traktu

Crohnova choroba môže veľmi zriedka postihovať aj hornú časť tráviaceho traktu ako je pažerák, žalúdok alebo dvanástorník. Vyskytuje sa asi u 2-3% pacientov, ktorým bola diagnostikovaná Crohnova choroba. Prejaví sa zápalom sliznice a tvorbou vredov. Diagnózu potvrdí histologické vyšetrenie vzorky sliznice.