Nový článok na crohnika.sk: azatioprín a merkaptopurín v liečbe IBD

Azatioprín (Imuran, Immunoprin) je liek, ktorý potláča imunitnú odpoveď (imunosupresívum). Používa sa vo forme tabliet na liečbu Crohnovej choroby, ulceróznej kolitídy, reumatoidnej artritídy a na prevenciu odvrhnutia štepu pri transplantácii obličky.


6-merkaptopurín (Puri-nethol) je účinná zložka azatioprínu, ktorá vzniká po odštiepení imidazolovej skupiny v pečeni. V niektorých krajinách sa používa ako priamia náhrada azatiprínu. Takisto sa môže použiť pri výskyte niektorých vedľajších účinkov azatioprínu.

 

Azatioprín sa používa na udržiavaciu liečbu stredne ťažkej až ťažkej alebo chronicky aktívnej Crohnovej choroby, fistúl pri Crohnovej chorobe a na liečbu ulceróznej kolitídy. Ak sa užíva samostatne, dlhodobá účinnosť sa pohybuje okolo 30-50% prípadov. Bohužiaľ nástup účinku je pomalý. Typicky vyžaduje 6-12 týždňov na dosiahnutie klinickej odpovede. Azatioprín sa preto na začiatku liečby takmer vždy používa spolu s inými liekmi, najčastejšie s glukokortikoidmi alebo infliximabom, prípadne pri liečbe fistúl s antibiotikami.

 

Všetko o liečbe črevných zápalových ochorení azatioprínom si môžete prečítať v novom článku na crohnike.sk:

 

Azatioprín a 6-merkaptopurín v liečbe črevných zápalových ochorení