O Crohnovej chorobe

Oppenheimer Crohn GinzbergCrohnova choroba je chronické zápalové ochorenie tráviacej trubice. Najčastejšie postihuje koniec tenkého čreva a hrubé črevo. Na rozdiel od ulceróznej kolitídy zápal preniká hlbšie do steny čreva a môže sa rozšíriť aj do jeho okolia. Pri prieniku zápalu cz stenu čreva môžu vznikať kanáliky vyplnené hnisom – takzvané fistuly a tieto môžu vyústiť do dutín vyplnených hnisom – takzvaných abscesov.

Chorobu prvýkrát dôkladne popísali v roku 1933 americkí lekári Crohn, Ginsburg a Oppenheimer  a po prvom z nich sa choroba postupne začala nazývať.

Príčina Crohnovej choroby nie je známa. Jedná sa o zrejme o neštastnú kombináciu vrodených dedičných predispozícií, nepriaznivých faktorov životného štýlu a pôsobeniu okolia. Výsledkom je abnormálne nahromadenie inak neškodných baktérií v stene čreva a vyvolanie zápalu jeho sliznice a neskôr aj celej steny a okolia.

Ja osobne sa domnievam, že sa jedná o oslabenie vrodenej imunitnej reakcie v sliznici čreva, ktorá ho “neubráni” pred prenikaním baktérií cez slizničnú bariéru. V súčasnosti prebiehajú mnohé výskumy genetických aj tzv enviromentálnych príčin tohto ochorenia.  V našom centre sme sa tiež venovali výskumu príčin Crohnovej choroby a zistili sme pacienti s Crohnovou chorobou v porovnaní so zdravými rovesníkmi oveľa častejšie fajčili, menej sa v detstve venovali športovým aktivitám a boli kratšie kojení. Navyše mali menej často kontakt s domácimi zvieratami.


Nasledujúca stránka: Príznaky a diagnóza Crohnovej choroby